TLENEK AZOTU - zwyczajna substancja o nadzwyczajnym działaniu

TLENEK AZOTU - zwyczajna substancja o nadzwyczajnym działaniu

W 1998 roku trzej amerykańscy uczeni Louis Ignarro, Ferio Murad i Robert Furchgott otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad tlenkiem azotu.

Odkryli oni, że komórki wyścielające naczynia krwionośne w drodze skomplikowanych procesów wytwarzają cząsteczki tlenku azotu (NO), które następnie wnikają do mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych. W dalszym etapie tlenek azotu powoduje produkcję cGMP cyklicznego gwanozynomonofosforanu, substancji odpowiadającej za rozkurczenie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa przepływ krwi. Lenek azotu jest zatem kluczowym składnikiem zapewniającym prawidłowe krążenie krwi w organizmie. Ta nadzwyczajna substancja reguluje ciśnienie krwi, przeciwdziała chorobom układu sercowo-naczyniowego, przez co zapobiega zawałowi serca oraz udarowi mózgu. Produkcja tlenku azotu zmniejsza się wraz z upływem lat.

Badania prowadzone na całym świecie wykazują również dobroczynne działanie tlenku azotu (NO)na prawidłową pracę płuc, wątroby, nerek lecz przede wszystkim pracę serca.

Tlenek azotu jest również jednym z najważniejszych neuroprzekaźników odpowiadających za zachowania seksualne. U mężczyzn powoduje większy dopływ krwi do ciał jamistych genitaliów, co powoduje wzmożoną erekcję. U kobiet zaś ułatwia swobodny dopływ krwi do narządów płciowych, zwiększając ich nawilżenie, większą wrażliwość na bodźce, co umożliwia odczuwanie większej satysfakcji ze współżycia seksualnego.

Tlenek azotu został uznany przez prestiżowy tygodnik ?SCIENCE? - ?cząsteczką roku 1992?. Pigułką raku 1998 uznano słynną Viagrę, której działanie polega na wyzwalaniu produkcji ww cGMP.

Jedyna substancja, z której powstanie tlenek azotu to aminokwas L-ARGININA. Substancja ? cud, jest jedną z najistotniejszych w organizmie człowieka. W drodze reakcji enzymatycznej ulega przekształceniu w cytrulinę. W trakcie tej reakcji wydziela się tlenek azotu. Tak więc l-arginina jest jedynym syntezy. substratem potrzebnym do jego

Zainteresowania świat nauki l-argininą wynika z odkrywania jej coraz to nowszych właściwości i możliwości zastosowania. Badania dowodzą, że ten aminokwas pomaga w odtruwaniu wątroby i całego organizmu z toksycznych produktów przemiany materii, wspomaga wytwarzanie hormonu wzrostu, wspomaga leczenie chorób układu krążenie (miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej).

Obecność l-argininy jest potrzebna do wytwarzania kreatyny, która dostarcza energii niezbędnej do pracy mięśni. L-arginina w naturalnej formie występuje w wielu produktach, takich jak: czerwone mięso, ryby, drób, orzechy, warzywa strączkowe. Stosowanie odpowiedniej diety nie wystarczy by zapewnić właściwy poziom tego aminokwasu w organizmie. Zalecana jest więc jego dodatkowa suplementacja.

Enzym syntaza śródbłonkowa wytwarza mniej NO niż syntaza indukowana (wkracza do akcji w momencie zagrożenia i wówczas wydzielana jest duża ilość tlenku azotu, co może być bardzo niebezpieczne dla organizmu). Stała aktywność syntazy śródbłonkowej przeciwdziała rozwojowi nadciśnienia.

Tlenek azotu nie dopuszcza by płytki krwi gromadziły się na powierzchni śródbłonka, a białka wnikały w głąb naczynia. Proces ten zapobiega miażdżycy. Może być on jednak zakłócony , kiedy nadmiar cholesterolu uszkodzi komórki śródbłonkowe, powstaje wtedy mniej NO i rozpoczyna się proces formowania złogów miażdżycowych.

CardioArgin ? składniki

Preparat CardioArgin jest suplementem diety, którego zażywanie ma na celu zwiększenie poziomu tlenku azotu w organizmie. Preparat został dopuszczony do obrotu przez Główny Inspektorat Sanitarny po uprzednim dostarczeniu opinii jednostki badawczej, w naszym przypadku Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu.

L-cytrulina.

Podstawowym składnikiem preparatu jest wyżej już opisana l-arginina, której powinna towarzyszyć l-cytrulina. Ze względu jednak na niedopuszczenie przez GIS l-cytruliny jako suplementu diety w Unii Europejskiej, musieliśmy wycofać ten składnik z produktu. Ażeby dostarczyć l-cytrulinę organizmowi, nie zażywając silnych leków, zalecamy dietę bogatą w ten składnik (czerwone mięso, ryby, drób, orzechy, warzywa strączkowe, nabiał).

L-tauryna.

Jest to pół-podstawowy aminokwas, który bardzo pozytywnie wpływa na serce. Badania wykazały, że4 obniża ciśnienie krwi, stabilizuje rytm serca oraz zapobiega powstawaniu zakrzepów. L-tauryna chroni komórki śródbłonka przed niedoborem tlenku azotu, nie dopuszczając do napięcia w ścianach naczyń krwionośnych.

Acerola.

Naturalna witamina C, która pełni funkcje ochronne dla tlenku azotu w organizmie. Witamina C bierze udział w procesie tworzenia kolagenu, białka, które jest podstawą tkanki łącznej. Chroni organizm przez działaniem wolnych rodników. Witamina C ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Astaksantyna.

Ksantofilowy pigment uzyskany z alg haematococcus pluvialis. Astaksantyna działa 10 silniej niż beta-karoten i 500 razy mocniej niż witamina E. To jest obecnie najsilniejszy antyoksydant znany nauce. Tak silny przeciwutleniacz będzie wspierał działanie tlenku azotu

Kwas foliowy.

Inaczej witamina B9. Kwas ten ma swój skuteczny udział w obniżaniu poziomu homocysteiny we krwi. Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że wysoki poziom homocysteiny znacznie zwiększa ryzyko zawału serca. Homocysteina uszkadza komórki śródbłonka odpowiedzialne za produkcję tlenku azotu.

Kwas alfa lipidowy.

Podnosi poziom tlenku azotu w organizmie, wpływając równocześnie na trwałość jego działania. Przeprowadzonie badania dowodzą, że kwas ten obniża ciśnienie we krwi i zapobiega udarom mózgu.